altІсторична довідка Самарського району

Дата утворення -  6 квітня 1977 року. До складу Самарського району міста Дніпропетровська увійшли колишні міста районного підпорядкування: Придніпровськ, Ігрень, селище Чаплі, південна та північна сторони Вузла. Ці території мають давню та славну історію: тут знаходиться чимало стоянок первісної людини неолітичного часу, а також залишки старослов’янських поселень та могильників. Від 17 століття існували поселення Огрінь і Чаплі. Землі ці відомі і славетними подвигами запорізьких козаків. В 1660 році в гирлі Самари на острові Чаплі запорізькими козаками на чолі з отаманом Сірко було знищено татарську орду, визволено тисячі невільників. У 1873 році відкрили станцію Одинкове Лозово-Севастопольської залізниці, яку в січні 1895 року було передано Катеринінській магістралі. У 1904 році станцію Одинкове перейменували на станцію Ігрень. У 1932 році збудована станція Нижньодніпровськ-Вузол, яка мала 52 колії, 6 парків, 8 маневрових паровозів і до війни була найкрупнішою, її назвали «Фабрикою маршрутів». 2 лютого 1901 року в селищі Старі Чаплі народився відомий український письменник Валеріан Петрович Підмогильний. В січні 1919 року війська, очолювані матросом-балтійцем Петром Дибенко з острову Слави форсували ріку Дніпро та визволили місто Катеринослав. 25 жовтня 1943 року 39-а Гвардійська Барвенковська дивізія форсувала з цього острову Слави ріку Дніпро та визволила місто Дніпропетровськ від фашистських загарбників.

alt В 1945 році введено в дію першу чергу Придніпровської ДРЕС. Рішенням виконкому Дніпропетровської обласної Ради народних депутатів № 1219 від 21 грудня 1956 року було створено місто районного підпорядкування Придніпровськ. На території району знаходиться 26 пам’ятників історії та культури, з яких 8 увічнюють подвиги людей у роки Другої світової війни. На вул. Винокурова встановлено Монумент захисникам міста – курсантам Дніпропетровського артучилища, бійцям Полтавського збірного полку, які в перші дні війни стримували натиск фашистів на Донецькому напрямку. Про сторінки Перемоги свідчать: легендарний паровоз СО171613, який забезпечував проїзд Потсдамської делегації, пам’ятник жертвам розстрілу хворих обласної психоневрологічної лікарні, пам’ятники та обеліски загиблим у роки Другої світової війни. Район прославили Герої: Пеня Іван Миколайович, Бірюков Іван Павлович, Воловик Василь Семенович, Чаплинський Григорій Андрійович, Таран Ганна Григорівна, Шкуренко Іван Трохимович, Усатенко Петро Гнатович, Голубенко Олексій Іванович. Історія району сьогодні продовжується в справах трудівників та населення району.